terapija sprejemanja in predanosti

Terapija sprejemanja in predanosti (ACT) je inovativnejša terapija temelječa na čuječnosti in predanosti, ki uči živeti bolj polno in smiselno življenje. Sodi v t. i. “tretji val” vedenjsko kognitivne terapije in predstavlja integrativno obliko psihoterapije. Razvil jo je Steven C. Hayes s sodelavci, njeni teoretični temelji in učinkovitost pa so podprti z znanstvenimi dokazi.

Je terapevtski pristop, ki temelji na procesih čuječnosti, sprejemanja, predanosti in vedenjski aktivaciji z namenom spodbujanja psihološke fleksibilnosti. Psihološka fleksibilnost je zmožnost biti v sedanjem trenutku brez nepotrebnih obramb in hkrati vztrajati in spremeniti vedenje v skladu s svojimi izbranimi vrednotami in trenutno situacijo (Hayes in drugi, 2012).

Za koga je terapija sprejemanja in predanosti primerna?

Primerna za posameznike, ki:

  • se soočajo z bolečimi mislimi in čustvi,
  • se soočajo s kronično bolečino,
  • si želijo bolj fleksibilnega mišljenja,
  • bi se radi zopet povezali s svojimi vrednotami,
  • imajo težave z depresijo, anksioznostjo in obsesivno kompulzivno motnjo,
  • želijo delati na partnerskem odnosu,
  • se želijo naučiti čuječnosti in življenja v sedanjem trenutku.

Terapija ne sloni na postavljanju ciljev terapije kot sta odprava ali nadzor nad neprijetnimi čustvi, temveč odprtost in sprejemanje čustev oziroma notranjih dogajanj. Terapija je izkustvena in usmerja k želenemu vedenju na podlagi ponovne povezanosti s posameznikovimi vrednotami. V njej gledamo na človeško trpljenje kot del življenja in nekaj normalnega. Ker pa se ljudje izogibamo trpljenju in potencialno bolečim situacijam, pa s tem ustvarjamo še več trpljenja. Ko na tak način živimo, manjšamo kapacitete za psihološko fleksibilnost.

Brezplačna knjiga

Za več informacij o terapiji sprejemanja in predanosti toplo priporočam brezplačno knjigo Terapija sprejemanja in predanosti – Čuječnost in psihološka fleksibilnost v psihoterapiji (PDF).