Transakcijska analiza in Eric Berne

Transakcijska analiza je teorija osebnosti in medosebne komunikacije, iz katere je izpeljana psihoterapevtska metoda.

Utemeljitelj transakcijske analize je Eric Berne (1910–1970), ki je želel razvijati enostavnejše koncepte kompleksnih dogajanj znotraj osebnosti posameznikov in njihovih medosebnih odnosov. Na ta način je želel približati teorijo osebnosti in medosebne komunikacije čim večjemu številu ljudi. S tem je želel omogočiti, da bi se obravnavani posamezniki bolje znašli v življenju oziroma v svojem vsakdanjiku. Na podlagi teh dognanj je razvil psihoterapevtsko smer Transakcijska analiza.

Transakcijska analiza predpostavlja, da vsak od nas že zgodaj v življenju zavzame eno od osnovnih eksistencialnih pozicij v odnosu do sebe in drugih. Ta pozicija predstavlja posameznikovo bazično (osnovno) stališče oziroma njegov temeljni odnos do sebe in drugih. Ta odnos je lahko pozitiven ali negativen, na podlagi česar se kasneje razvija tudi naša identiteta. Transkacijska analiza obravnava t. i. koncept življenjskega scenarija, ki govori o tem, na kakšen način je človekovo življenje pogojeno z izkušnjami iz otroštva. Berne pravi, da če se v življenju ali medosebnih odnosih nekaj redno ponavlja, potem to ni naključje. To že lahko predstavlja določen vzorec.

Zakaj je razumevanje življenjskega scenarija pomembno?

Odrasli v vsakdanjem življenju pogosto uporabljamo strategije, ki smo jih v otroštvu uporabljali kot način preživetja ali zadovoljevanja čustvenih potreb. Aktualne probleme skušamo rešiti na načine, ki so se v preteklosti izkazali za najbolj učinkovite.

Zakaj ponavljamo stare vzorce?

Po teoriji transakcijske analize zaključkov in vzorcev ne opustimo zaradi tega, ker še vedno upamo, da bomo razrešili bazični problem iz našega otroštva – brezpogojno ljubezen in sprejetost. Terapija se najpogosteje uporablja pri obravnavi posameznikov, parov in skupin z raznovrstnimi težavami.

Več informacij o transakcijski analizi v Sloveniji.