Čuječnost v grobem pomeni pozornost, ki je usmerjena na sedanji trenutek in nepresojajoče sprejemanje sedanje izkušnje. Je zavedanje lastnega doživljanja s sprejemanjem, odprtostjo in radovednostjo.
Čuječnost je sposobnost polnega in sprejemajočega zavedanja
Uporaba čuječnosti (angl. mindfulness) se je v zadnjih letih izredno hitro razširila po celotnem svetu. Pojem izhaja iz budizma, povezuje pa se predvsem s kitajsko in indijsko kulturo. Ko danes omenjamo čuječnost, naslavljamo predvsem sodobno čuječnost. Čuječnost je sposobnost, ki jo imamo vsi ljudje. Pomeni proces spoznavanja, sprejemanja in bolj jasnega zaznavanja dogodkov v naših življenjih. Omogoča nam, da lahko na stvari pogledamo z drugačnega zornega kota – manj obsojajoče in bolj sprejemajoče.
Izvajanje čuječnosti ima pozitivne učinke
Pozitivno se odraža na telesu oziroma psihofizičnem zdravju, na primer:
- Pri čuječnostni meditaciji se poviša raven hormona melatonina, ki je povezan z različnimi biološkimi funkcijami.
- Med meditacijo se pojavijo nevrofiziološki učinki, ki so povezani z avtonomnimi in hormonalnimi spremembami, odražajo pa se tudi v nevrokemičnih spremembah (predvsem v primerih GABA, norepinefrina in serotonina).
Na podlagi znanstvenih ugotovitev pozitivnih učinkov izvajanja čuječnosti, so se začeli razvijati programi čuječnosti. Najbolj znani so:
- Na čuječnosti temelječ program za zmanjševanje stresa (MBSR – Mindfulness-based Stress Reduction, Kabat-Zinn, 1990),
- Čuječnostna kognitivna terapija (MBCT – Mindfulness-based cognitive therapy; Segal, Williams in Teasdale, 2002; Crane, 2009),
- Terapija sprejemanja in predanosti (ACT – Acceptance and Commitment Therapy; Hayes, Strosahl in Wilson, 1999),
- Dialektična vedenjska terapija (DBT – Dialectical behavioral therapy; Linehan, 1993) in
- Senzomotorična psihoterapija (Sensorimotor psychotherapy; Ogden in Minton, 2000; Ogden, Minton in Pain, 2006).
Življenje tukaj in zdaj. Brez obsojanja.
Neznani avtor
Čuječnost in skrb zase
Sprejemanje brez obsojanja
Pomembna značilnost, ki jo urimo skozi vadbo čuječnosti je sprejemanje izkušnje oziroma doživljanja brez obsojanja. To pomeni, da se svojega doživljanja le zavedamo, brez da bi ga skušali spremeniti, se mu izogniti ali mu ubežati. To naredimo tako, da se skušamo osredotočiti na trenutek in ga le opaziti. Npr. če doživljamo neko čustvo, ga opazimo, pozdravimo in rečemo ”Aha, ta občutek je tukaj”. In ga ne skušamo spremeniti, se z njim boriti ali ga pregnati. Enako lahko storimo z mislimi.
Razvijanje prijaznosti do sebe
S čuječnostnimi tehnikami lahko vadimo pogostejšo aktivacijo svojega ”prijaznega dela sebe”. Ko se pojavijo neprijetne misli in občutki, jih nežno pozdravimo in se jim posvetimo. Ne skušamo jih odgnati proč, temveč jim prijazno namenimo prostor, zato da lahko obstajajo. In ker se na ta način z neprijetnostmi ne borimo in jih ne skušamo odgnati, bodo najverjeteneje tudi prej minile.
Potrpežljivost
Druga pomembna vrlina, ki jo lahko urimo skozi čuječnost je potrpežljivost. Naši možgani kar naprej nekaj počnejo – meljejo, načrtujejo, predvidevajo, analizirajo, katastrofizirajo, razmišljajo, itd. Čeprav smo ljudje nagnjeni k temu, da bi poznali vsako informacijo in vedeli čim več stvari, pa lahko skozi čuječnosti vadimo potrpežljivost do tega, da kdaj nečesa ne bomo vedeli in razumeli ter da je to čisto OK. Preprosto pustimo, da se življenje kdaj le zgodi.
Opuščanje kontrole
Ko vadimo čuječnost in razvijamo sprejemanje do lastnega doživljanja, se s tem učimo, da vse pride in gre – tako misli kot čustva. Zaradi teh izkušenj lahko zmanjšamo težnjo po kontroli naših misli in čustev ter pridobimo zaupanje, da bodo neprijetnosti minile tudi brez naše kontrole in borbe z njimi. Ljudje smo zelo navezani na to, da kar mislimo, verjamemo. Z razvijanjem neobsojajočega zavedanja in sprejemanja, opuščamo to pretirano verjetje in se prepustimo temu, da nam izkušnje prinesejo nekaj novega.
Čuječnost ni samo tehnika, temveč način življenja
Če bi se želeli bolj pristnega, polnega in sprejemajočega življenja, se lahko naročite na svetovanje, kjer vas tovrstne vsebine naučim skozi miselnost in tehnike čuječnosti. Naročite se lahko preko naročilnega obrazca ali pa mi pošljete elektronsko sporočilo na neva@psihologika.si.