Darilni bon Psihologika

Darilni bon za razbremenilni pogovor je nastal na podlagi mojih realnih izkušenj s klienti v psihoterapevtski praksi in mojih bližnjih. Tako sem definirala dva najpogostejša razloga, ki vodita do tega, da lahko pri meni naročite DARILNI BON.

”Ti bi moral/a k psihologu”

Pri svojem delu večkrat slišim:

  • ”Ko bi le ”njega/njo” k tebi spravili…”,
  • ”Joj, ko bi si le ”ta” želel/a priti k tebi pogovoriti”,
  • ”Jaz bi najraje njega/njo poslal/a k tebi, da vidi, da so problemi rešljivi”,
  • ”Ali lahko njega/njo pošljem k tebi?”
  • ”Mi pa iščemo načine, kako bi njo/njega spravili do psihologa..”
  • itd.

Ko se pogovarjam z ljudmi o priporočilih, pogosto naletimo na pomembno oviro. In sicer, da se kljub priporočilom, posamezniki vseeno ne odločijo vstopiti v svetovalni oziroma psihoterapevtski proces. Kljub temu, da psihološko storitev priporočajo ljudje z lastnimi izkušnjami, ki jim želijo dobro. Pogosto gre za bližnje ljudi, ki so preobremenjeni, v težkih obdobjih in so v stiskah. Ne želijo pa se več pogovarjati s prijatelji in bližnjimi, ti pa jim pogosto tudi ne (z)morejo (več) pomagati. Pogosto se na to idejo, da bi jih bližnji ”poslali k psihologu” tudi obrambno in negativno odzovejo.

”Prišel, izpovedal, šel”

Hkrati pa se mi je v praksi že večkrat zgodilo, da si ljudje ne želijo vstopiti v svetovalni proces iz drugih razlogov. Pogosto so lahko mnenja, da tega ne potrebujejo. Želijo pa si, da bi jim nekdo le prisluhnil, jih razumel, spoštoval in ovrednotil ter umestil njihove občutke na bolj ustrezen način. Tukaj pogosto slišim stavek ”Jaz bi se prišel/a k tebi le izpovedati”. Zato že obstaja storitev Razbremenilni pogovor, na katero se lahko naročite že zdaj.

Zakaj ljudje potrebujemo razbremenilni pogovor?

Ljudje smo socialna bitja, kar pomeni, da čutimo pogosto potrebo po stiku z drugimi ljudmi. Ko se nam dogajajo kakšne intenzivnejše stvari, je potreba po stiku in razbremenitvi še toliko večja. Raziskave na tem področju so pokazale, da nam pogovor z osebo, ki nas aktivno posluša, je empatična in izkazuje razumevanje do nas, pomaga pri psihološki oziroma čustveni razbremenitvi.

V tovrstnih pogovorih sprostijo večje količine dopamina, oksitocina in endorfinov, ki vzbujajo dobre občutke v nas – npr. ljubezen, povezanost, umirjenost, sproščenost in srečo (Glaser, 2019). Kadar smo obremenjeni lahko čutimo več strahu, tesnobe in nemira. Naše telo pa lahko proizvaja več kortizola – stresnega hormona, kar se odraža na našem psihofizičnem stanju. Ob sproščanju zgoraj naštetih hormonov pa imamo več občutka ”čustvene razbremenitve”. Na podlagi tega lahko razbremenilni pogovor – poleg psihološkega svetovanja in psihoterapije – opredelimo kot pogovor, ki je namenjen predvsem čustveni razbremenitvi in ni usmerjen v reševanje drugih človeških težav.  

Zakaj DARILNI BON?

Danes lahko za darilo svojim bližnjim poklonimo res velik nabor pozornosti in seveda so med njimi tudi razni darilni boni. Razni boni za sprostitev (masaže, nega, toplice, itd.), boni za nakupovanje, boni za potovanja, itd. Običajno z darili in darilni boni želimo osebam sporočiti, da nam je mar za njih ter da si želimo, da poskrbijo zase. Pri tem pa jim pomagamo mi, tako, da jim ponudimo razne oblike sproščanja, zabave in aktivnosti, ki predstavljajo skrb zase.

Darilni bon za razbremenilni pogovor je namenjen ravno temu, da svojim bližnjim sporočite, da lahko poskrbijo zase. Pri tem pa jim vi nekoliko pomagate – a ne na način, da jih prepričujete v ”obisk pri psihologu”. Vse nas, nas lahko kdaj omejujejo razna prepričanja in stališča do psihologije, svetovanja/psihoterapije in nekih težav na sploh. S tem pa tudi nastanejo ovire pri tem, da se tovrstnih pogovorov ne bomo udeležili. Dobra stvar razbremenilnega pogovora pa je ta, da se ga lahko vaši bližnji udeležijo brez zavezanosti za svetovalni proces. In tako poskrbijo zase. Prvi korak pa naredijo z vašo pomočjo in sicer tako, da jim podarite darilni bon.

Darilni bon za razbremenilni pogovor je zelo dobrodošel kot darilo za vaše bližnje, ki:

  • si želijo popolno zaupnost ob razkritju svojega bremena,
  • se svojcem in bližnjim ne morejo zaupati,
  • se želijo počutiti slišane, razumljene in sprejete,
  • se ne znajo razbremeniti sami in si želijo to storiti na varnem kraju,
  • čutijo, da so že dlje časa obremenjeni,
  • ne vedo natanko, s kom bi se o morebitnih težavah pogovorili in potrebujejo usmeritev,
  • se počutijo osamljene s svojimi težavami.

Razbremenilni pogovor je skrb za svoje duševno zdravje

Vsak od nas lahko ima tekom življenja težave na enem ali več področjih duševnega zdravja. Te pa lahko pomembno vplivajo na kakovost našega življenja. Iz njih se lahko razvijejo tudi težje duševne motnje. Dobro duševno zdravje nam po drugi strani omogoča, da uspešno zadovoljujemo svoje potrebe, fiziološke in psihične. Ob tem pa lahko razvijamo svoje umske in čustvene potenciale. Kadar ne skrbimo dobro zase, se lahko naše duševno zdravje okrni. Z izbiro Darilnega bona za razbremenilni pogovor lahko bližnjim pomagate, da se jim zdravje čim prej povrne.